PPE studijų realybė

PPE studijų realybė

Antro kurso UCL studentei Danielai pusė filosofijos, politikos ir ekonomikos (PPE) studijų jau užnugary. Šiandien Daniela Academic Buddy papasakojo, ką iš tikro reiškia studijuoti PPE ir į ką svarbu atsižvelgti planuojant stoti į šią programą, kad išvengtumėte nemalonių siurprizų.

Kuo tau patinka studijuoti PPE? Ar įžvelgi kokių minusų/tobulintinų vietų savo studijų programoje?

Mano nuomone, PPE yra labai išskirtinė studijų programa, leidžianti tiek išsigryninti sau įdomiausias sritis, tiek studijuoti įvairius dalykus vienu metu. Pavyzdžiui, dabar aš mokausi programavimo kalbą, gilinuosi į teisės filosofijos kūrinius bei nagrinėju centrinio banko veiklos principus. Tačiau turiu ir kursiokų, kurių pasirinkimas yra ženkliai siauresnis, ir jie apsiriboja politine filosofija bei lyginamąja politika. Manau, ta laisvė rinktis modulius trejose labai susijusiose, bet tuo pačiu gana skirtingose mokslo srityse ir sudomina daug moksleivių. Tačiau, ironiškai, iš to gali kilti ir problemų. Tam, kad studijos turėtų struktūros, PPE neretai turi daug reikalavimų kada, kiek ir kokių modulių turi pasiimti. Be to, PPE struktūra labai skiriasi ir priklausomai nuo universiteto: University of Warwick turi 4 srovių pasirinkimus bei labai ilgą sąrašą pasirenkamųjų modulių, kuomet UCL turi tik 2 sroves ir daug privalomų dalykų. Tad kartais tenka nusivilti, kad visgi turi ne tiek pasirinkimo laisvės, kiek tikėjaisi turėti.

Kokias miskoncepcijas mokiniai dažnai turi apie tavo studijų programa?

Iš savo patirties mentoriaujant Academic Buddy pastebėjau, kad mokiniai dažniausiai turi du klaidingus įsivaizdavimus. Pirma, jie neretai įsivaizduoja, kad politikos mokslai yra tam tikra prasme mokymasis būti “politiku” – debatuoti, derėtis, būti diplomatu. Nors PPE puikiai puoselėja loginį mąstymą bei gebėjimus struktūruotai ir pagrįstai reikšti argumentus raštu, modulių apie ‘the art of the deal’ tikrai neturėsite – PPE yra labai akademinė programa, kuri fokusuojasi ties teorijos žiniomis. Tad, deja, vien baigę šį kursą Frank’u Underwood’u jūs netapsite. Antra, nemažai Lietuvos moksleivių, stojančių į PPE, būna labai susidomėję bei susifokusavę ties politika, ir pamiršta apie tas kitas P ir E, kurios, bent pirmais metais, sudaro tokią pačią studijų dalį. Tad svarbu tikrai suprasti, kiek įdomi tau yra, pavyzdžiui, ekonomika, ar žinai kiek joje yra matematikos, ir t.t. Galbūt iškart suprasi ir be plataus modulių pasirinkimo, kad šis komponentas yra ne tau.

Kuris mokslų aspektas tave nustebino atvykus studijuoti?

Žinojau, kad studijos Jungtinėje Karalystėje pasižymi mažu skaičiumi kontaktinių valandų, tačiau tik atvažiavus supratau, ką tai iš tikro reiškia. Šį pusmetį turiu laisvus pirmadienius ir penktadienius, trečiadieniais turiu vos vieną valandos trukmės seminarą, o antradienį ir ketvirtadienį universitete turiu būti apie 3-4 valandas. Aišku, tai nereiškia, kad mokytis yra lengva, manau, kad yra kaip tik sunku būtent dėl to, kad iš studentų yra tikimasi labai daug savarankiško darbo.

Kaip atrodo tavo įprastos savaitės grafikas?

Kiekvieną modulį, kurį turiu, sudaro 1-2 valandų trukmės paskaita, per kurią tiesiog klausaisi dėstytojo pristatymo apie tos savaitės temą, bei 1 valandos trukmės seminaras. Per kiekybinių dalykų (tokių kaip ekonomika) seminarus dažniausiai aiškinamės, kaip spręsti su tema susijusius uždavinius, o per politikos ir filosofijos seminarus aptariame perskaitytus straipsnius bei knygas, diskutuojame apie teorijų privalumus, trūkumus bei jų pritaikymą praktikoje. Kadangi pasirinkau politikos ir ekonomikos srovę, šiemet turiu privalomus mikroekonomikos, makroekonomikos bei viešojo valdymo modulius, bei papildomai prisidėjau nusikaltimo ir bausmės etika bei duomenų analizę.

Nepriklausomai nuo tvarkaraščio, aš stengiuosi ateiti į universitetą 8-9 valandą ir einu į biblioteką. Ten aš ruošiuosi paskaitoms bei seminarams: skaitau užduotus straipsnius, knygas, vadovėlių skyrius, sprendžiu uždavinius. Tą darau ir tarp užsiėmimų. Bibliotekoje lieku iki vakaro, o tada neretai einu į societies veiklas.

Kaip mokinys gali įsitikinti, kad ši studijų programa tikrai jam?

Manau, kad Academic Buddy suteikia tam puikias galimybes, kurias mokiniai drovėdamiesi atsibosti mentoriams ne visada išnaudoja. Pirmiausia, labai naudinga nuodugniai išsinagrinėti universitetų puslapiuose, ką iš tikro mokysies, t.y., kokius modulius turėsi, kas juose dėstoma, kokie yra atsiskaitymai, ir t.t. Jei tai nėra detaliai aprašyta, išsiaiškinti jums gali padėti mentorius. Galiu pridurti, kad didelę dalį PPE studijų sudarys skaitymas, uždavinių sprendimas ir esė rašymas, tad atsakykite sau į klausimą, ar tai skamba gerai. Antra, verta šiaip žvilgtelti į mokomąją medžiagą – nemažai universitetų skelbia visų dalykų reading lists su knygomis ir straipsniais, kuriuos studijų metu nagrinėsite. Vėlgi, jei nerandate šios informacijos, paprašykite mentorių ja su jumis pasidalinti. Tai leis susidaryti geresnį įspūdį, ką studijuosit, bei pasitikrinti, ar tikrai jums įdomu skaityti 50 puslapių apie valstybių kūrimosi procesus.