Kodėl verta rinktis Natural Sciences

Kodėl verta rinktis Natural Sciences

Prieš du metus, Martynas pradėjo Natural Sciences studijas Kembridže ir savo pasirinkimu džiaugiasi nuo pat pirmos mokslų dienos. Šiandien Martynas papasakojo apie savo pasiruošimo stojimams bei pačių studijų patirtį, bei atskleidė, kodėl šią programą pataria rinktis kiekvienam gamtos mokslais besidominčiam moksleiviui.

Esi pasirinkęs biologijos gamtos mokslų kryptį. Kodėl pasirinkai stoti į Natural Sciences, o ne tiesiogiai į biologijos ar biochemijos programą Oksforde?

Pagrindinė priežastis – Natural Sciences kursas yra itin stiprus bei Kembridže yra galimybė rinktis modulius palaipsniui (Oksforde stoji į konkrečią sritį). Taip tarkime mokykloje labiau chemijai prijaučiantis žmogus pradėjęs studijuoti turi galimybę pasirinkti ir gretutinius modulius. Jei jie patinka ir sekasi, kitais metais modulių pasirinkimų kryptis gali būti sukoncentruota į naują ir patinkančią sritį.

Be to, manau, kad Natural Sciences kursas labai išplečia, pagilina ir sujungia įvairius požiūrio į gamtą taškus. Dažnu atveju besimokant konkrečiame kurse yra sunku pamatyti bendrą ir platų vaizdą, bet būtent NST modulių kombinacija ne tik suteikia žinių bagažą, bet ir leidžia pamatyti plačia perspektyvą.

Ar tau asmeniškai galimybė plačiau rinktis padėjo atrasti kažkokią sritį, kuri nesitikėjai, kad tave sudomins?

Pirmais metais pasirinkau keturis modulius: matematiką, ląstelės biologiją, fiziologija ir chemiją, o antrais metais – biochemiją, ląstelės biologiją ir chemiją.

Pirmi metai krypties nelabai pakeitė, o antrais metais labai patiko vystymosi biologija, kuria anksčiau mažiau domėjausi. Taip pat bendram biochemijos ir molekulinės biologijos supratimui labai padėjo organinės/neorganinės chemijos paskaitos.

Kaip šiuo metu atrodo įprasta tavo studijų savaitė?

Antrame kurse paskaitos yra kiekvieną dieną nuo pirmadienio iki šeštadienio imtinai. Visos paskaitos vyksta rytais – dažniausiai arba viena, arba dvi per dieną. Tada per savaitę būna trys laboratoriniai darbai, po vieną iš kiekvieno modulio, tad per savaitę susikaupia maždaug 12-15h darbo laboratorijoje. Kembridže taip pat vyksta ir individualus mokymas supervizijų metu (įprastai trys supervizijos per savaitę).

Laisvalaikiu esu įsitraukęs į įvairias veiklas universitete: sportuoju (bėgiojimas + krepšinis su lietuvių bendruomene), dalyvauju Cambridge University Lithuanian Society (CULS) veikloje bei leidžiu laiką koledžo Junior Common Room (JCR). Dar kartais nueinu į open paskaitas įvairiuose koledžuose.

Kaip patartum moksleiviams ruoštis stojimams į Biological Natural Sciences? Ar mentoriaudamas pastebėjai kokių dažnų moksleivių klaidų pasiruošime?

Biologinių gamtos mokslų atveju reikia perskaityti Campbell Biology vadovėlį bei gerai suprasti kertinius įvairių biologinių procesų aspektus. Taip pat patarčiau itin gerai mokėti mokyklinį matematikos kursą bei mokytis chemijos. Be to, pasiruošimui tiek prieš NSAA testą, tiek prieš interviu labai svarbu spręsti arba bent būti susipažinus su A levels testais. Kalbant apie Natural Sciences, dar galima pasižiūrėti ir išsinagrinėti konkrečių Part IA metų modulius, kurius įstojus pasirinktum ir bandyti ruoštis pagal jų programą.

Taip pat, kai kurie koledžai kalbina studentus apie jų patirtis. Tad verta paieškoti, ar konkretus koledžas turi kokį nors stojančiųjų patirčių archyvą, kad geriau žinotum, kas tavęs laukia ir būtum labiau pasiruošęs. Verta pažiūrėti ir mock interview video, kurių yra nemažai Youtube.

Nepasakyčiau, kad pastebėjau kokias ypatingas klaidas. Galbūt tiesiog turiu tokį pastebėjimą, kad reikia labai daug laiko investuoti į tinkamo koledžo pasirinkimą (dydis, žmonių kiekis, akademiniai pasiekimai, lokacija, priimamų studentų skaičiai, financinė situacija ir kt.), ko daug kas nepadaro.