OKSBRIDŽO INTERVIU PATARIMAI
Viena iš pagrindinių stojimo proceso į Oksbridžą dalių yra inteviu. Šioje skiltyje rasi atsakymus į dažniausius su interviu susijusius klausimus.
Kaip ir kada vyksta Oksbridžo interviu?
Pateikus aplikaciją pe UCAS iki spalio 15 d. ir parašius testus ar pridavus kitus kurso reikalaujamus darbus, moksleivių paraiškos yra peržiūrimos ir dalis moksleivių yra pakviečiami atvykti į interviu. Kembridže į interviu yra kviečiami apie 80% aplikantų, Oksforde – apie 30%, tačiau įstojusių kandidatų dalis abiejuose universitetuose yra panaši.
Dauguma interviu vyksta gruodžio pirmoje pusėje ir Lietuvos moksleiviams reikia į juos keliauti gyvai. Tik labai išskirtiniais atvejais (sunki liga, šeimos nelaimė, t.t.) lietuviams leidžiama interviu praeiti per video pokalbį.
Interviu metu kandidatams yra suteikiamas nemokamas apgyvendinimas tame koledže, kur jiems vyks interviu. Interviu dažniausiai vyksta kelias dienas, tad koledže tenka pernakvoti 3-4 naktis. Taip pat kandidatai gauna ir nemokamą maitinimą koledžo valgykoje.
Kiekvienas interviu trunka apie 20-40 minučių, o visas likęs laikas yra laisvas – aplikantai gali ruoštis interviu, bendrauti tarpusavyje, vaikščioti po miestą, aplankyti kitus koledžus ir t.t.
Kaip rengtis per interviu?
Jokio griežto aprangos reikalavimo nėra, tad ne, tikrai nereikia į interviu atvykti su kostiumu ar progine suknele! Tačiau visgi reikėtų atrodyti padoriai, nenorint sudaryti blogo pirmo įspūdžio, tad, ko gero, smart casual apranga yra geriausias pasirinkimas. Paprasti kasdieniai rūbai (vienspalviai džinsai su megztiniu be dėmesį atkreipiančių ar provokuojančių užrašų) taip pat tinka.
Ko klausiama per interviu?
Oksbridžo interviu nėra motyvaciniai (t.y., neklausiama apie situacijas, kai dirbai komandoje, buvai lyderis, patyrei sunkumus ir t.t.), o yra techniniai ir susiję su dalyku, į kurį yra stojama.
Tiksliųjų ir gamtos mokslų interviu testuoja moksleivių jau turimas žinias, bei tų žinių pritaikymą naujoms užduotims. Pvz., dėstytoja(-s) matematikei(-ui) gali duoti nubraižyti seniau nematytą funkciją ir norės pamatyti, kaip moksleivė(-is) mąsto ir sprendžia šią užduotį, bandydama(-s) pritaikyti savo žinias apie paprastesnes funkcijas.
Socialinių mokslų (su ekonomikos išimtimi, kur yra tikrinamos matematikos žinios) interviu yra kiek mažiau techniniai, nes yra atsižvelgiama į tai, kad daug kandidatų (ypač užsieniečių kaip mes) neturi pasirinkimo mokytis sociologijos, antropologijos, politikos ir t.t. mokykloje. Dažniausiai dėstytojai nori pamatyti ne jau turimas žinias, o loginį mąstymą ir gebėjimą analizuoti problemą. Pvz., per politikos interviu tau gali duoti diagramą, susijusią su demokratijos lygiu šalyje, ir paprašyti ją apibūdinti bei pasamprotauti, kokie veiksniai galėjo nulemti diagramoje vaizduojamus rezultatus.
Kartais moksleiviams prieš pat interviu (dažnai 30 min prieš) yra duodamos užduotys, kurias reikia atlikti iki pokalbio pradžios. Pvz., ekonomikos kandidatams gali būti duota žodinė matematikos užduotis su klausimais, į kuriuos reikia atsakyti; teisės kandidatams gali būti duotas bylos aprašymas, kurį reikia perskaityti. Tokiu atveju didžiąją dalį interviu ir sudarys šių užduočių aptarimas bei papildomi su jomis susiję klausimai.
Tikslius klausimų pavyzdžius gali rasti skiltyje “Oksbridžo interviu klausimai”.
Kaip pasiruošti interviu?
- Tobulai žinok viską, ką parašei Personal Statement.
- Nors Oksbridžo interviu vedėjai dažniausiai nesivadovauja moksleivių Personal Statement ir paruošia standartizuotus klausimus visiems, visgi karts nuo karto pasitaiko dėstytojų, kurie mėgsta aptarti PS, ypač jei juos sudomina kažkas, ką parašei, arba jie specializuojasi tavo paminėtoje srityje.
- Šiam punktui pasiruošimas yra labiausiai aiškus – jei minėjai knygas, straipsnius, specifines teorijas ir t.t., įsitikink, kad perskaitei juos ir gali atsakyti į susijusius klausimus. Verta pasirašyti sau trumpą kospektą tų skyrių ar dalių, kurias minėjai PS. Jei minėjai istorinius arba dabartinius įvykius, pasidomėk jais plačiau, įsidėmėk kuo daugiau kontekstinės informacijos bei pamąstyk apie juos kritiškai (kodėl taip įvyko? ar tai geras, ar blogas įvykis? ką AŠ apie tai manau?).
- Bet nesijaudink! Tavęs tikrai neklaus klausimų apie kažką labai specifinio iš knygos, niekaip nesusijusio su tavo PS (ką šis autorius sakė 134 puslapyje 3 pastraipoj?). Svarbiausia, kad galėtum parodyti, jog skaitei ir kritiškai apmąstei medžiagą.
- Susipažink su interviu eiga ir klausimų formatu.
- Tai, kad skaitai šią mūsų puslapio skiltį, jau yra geras ženklas! Padaryk tai atidžiai ir, jei vis dar lieka klausimų, būtinai paklausk savo mentorės(-iaus).
- Peržvelk interviu klausimų pavyzdžius mūsų puslapyje ir kitur internete.
- Pasikartok ir pasimokyk teoriją.
- Niekada nepavyks atspėti, ko tiksliai tavęs paklaus per interviu, tačiau yra bendros temos ir užduočių tipai, kurie kartojasi nuolatos, tad būtina gerai išmokti pamatinius dalykus, kuriuos gali tekti pritaikyti interviu metu.
- Pvz., per matematikos, kompiuterių mokslų ir fizikos interviu neretai gali paprašyti nubraižyti nematytas funkcijas; per ekonomikos interviu – pritaikyti išvestines paklausos ir pasiūlos užduotyse.
- Jei stoji į socialinius ar humanitarinius mokslus, pasibandyk atsakinėti į teoretinius klausimus.
- Kadangi socialinių mokslų interviu daug mažiau atsiremia į jau turimas žinias, tavo loginis mąstymas ir aiškių argumentų formulavimas yra itin svarbūs. Dėl to dažnai gali sulaukti labai bendrų klausimų, į kuriuos nėra vieno teisingo atsakymo.
- Pvz., kas yra istorija? Koks yra įstatymų vaidmuo visuomenėje? Ar mes galime įrodyti dievo egzistavimą?
- Praktikuokis, praktikuokis, praktikuokis.
- Niekaip nepabėgsi – tam, kad užtikrintum kuo geresnį pasirodymą per interviu, reikia daug praktikos. Žinių neužteks, jei neišmoksi tų žinių perteikti.
- Paprašyk mentorių, draugų, mokytojų, šeimos narių ir t.t. pravesti tau daug interviu. Naudingiausia paprašyti žmogaus, kuris yra susipažinęs su sritimi ir galės užduoti papildomus klausimus. Tokie interviu bus vertingiausi, privers tave daugiau mąstyti ir išsiplėsti viena tema, bei bus panašesni į tikrus interviu Oksbridže.
- Labai svarbu išmokti garsiai mąstyti ir samprotauti – interviu metu norima pamatyti, kaip tu mąstai ir analizuoji naują informaciją, ko negalima sužinoti, jei sprendi uždavinį mintyse ir nešneki. Pvz., jei tavęs paprašo išspręsti lygtį, naturalu, kad tau reikės atlikti skaičiavimus ir negalėsi pasakyti atsakymo tą pačią sekundę. Tad spresdama(-s) pasakok dėstytojui apie savo žingsnius, kodėl darai vienaip, o ne kitaip. Jei suklysti arba nebežinai, koks turėtų būti sekantis žingsnis – nepasimesk, paaiškink, dėl ko dvejoji ir kokių minčių turi apie tolimesnį sprendimą.