RAŠINIŲ PATARIMAI
Stojimai į jokią kitą šalį nereikalauja tiek rašymo, kiek JAV. JAV aplikantai turi pateikti tiek vieną bendrą CommonApp esė visiems universitetams, tiek papildomus skirtingus darbus daliai universitetų atskirai. Šioje skiltyje trumpai papasakosime apie šiuos rašinius ir duosime patarimų.
Common App esė
CommonApp esė yra pagrindinė aplikacijos esė, siunčiama į visus pasirinktus universitetus. Tai yra 750 žodžių rašinys viena iš CommonApp nurodytų plačių temų arba laisva tema.
CommonApp rašinių temos yra beveik identiškos metai iš metų, tad pradėti ją rašyti galima prieš sezono pradžią.
2018/19 metų temos buvo tokios:
- The lessons we take from obstacles we encounter can be fundamental to later success. Recount a time when you faced a challenge, setback, or failure. How did it affect you, and what did you learn from the experience?
- Some students have a background, identity, interest, or talent so meaningful they believe their application would be incomplete without it. If this sounds like you, please share your story.
- Discuss an accomplishment, event, or realization that sparked a period of personal growth and a new understanding of yourself or others.
- Share an essay on any topic of your choice. It can be one you’ve already written, one that responds to a different prompt, or one of your own design.
Kaip parašyti gerą CommonApp esė?
- CommonApp nėra standartizuota esė kaip Personal Statement. Taip pat joje nereikia aprašyti visų savo svarbiausių patirčių. Kaip matai, temos dažniausiai fokusuojasi į kažkokią vieną patirtį, kurią prašoma aprašyti išsamiai. Tad jokiu būdu nesiųsk į JAV savo JK Personal Statement!
- Kai kurie mentoriai mano, kad naudinga žvilgtelėti į buvusių aplikantų esė, kad geriau suprastum, ko iš tavęs tikimasi. Sėkmingai įstojusių lietuvių esė pavyzdžius gali rasti čia.
- Kai kurie mentoriai pataria išvis nežiūrėti nei į temas, nei į kitų žmonių esė prieš pradedant rašyti. Jie mano, kad tai įspaudžia moksleivius į rėmus ir nesąmoningi verčia bandyti kopijuoti kitų darbus. Tad geriausia tiesiog atsisėsti prie kompiuterio, atsidaryti tuščią Word dokumentą, ir parašyti 750 žodžių apie patį svarbiausią dalyką jūsų gyvenime, kuris parodo, kodėl tu esi unikali(-us), ir kas tave suformavo kaip žmogų. Unikalumas – svarbiausia, ko ieškoma tavo rašinyje. Tai gali būti kitas žmogus, įvykis, vieta, pomėgis, sapnas, patirtis, filmas – bet kas! Ir tik parašius pasižiūrėk į temas ir pasirink ta, kuri labiausiai siejasi su tavo esė. Kadangi, kaip matai, galima rinktis ir laisvą temą, tai neturėtų būti sunku.
Papildomi darbai
Kai kurie universitetai be CommonApp esė dar prašo papildomų esė ar kitų darbų. Kai kur jie yra privalomi, kai kur – neprivalomi, tad svarbu pasidomėti šia informacija kiekvieno universiteto puslapyje.
Universitetai gali prašyti:
- Atsakyti į trumpą klausimą.
- Parašyti trumpą/ilgą esė.
- Pateikti ištrauką savo akademinio darbo (EE, IA, straipsnio, t.t.).
- Įkelti savo muzikos/meno portfolio.
Šiuose darbuose taip pat norima pamatyti tavo unikalumą, kūrybingumą bei akademinį potencialą.
Kadangi stojant į keletą universitetų rašinių gali priskaupti gana daug, svarbu išmokti savo rašinius pernaudoti. Galbūt viena patirtis tiks 3 rašiniams ir tik reikės pakeisti keletą detalių? Galbūt jau rašei esė, kuri čia puikiai tiktų? Jei neišmoksi pritaikyti vieno rašinio keliems universitetams ir rašysi atskirą esė visur, rizikuosi paskęsti darbuose.