UNIVERSITETŲ PASIRINKIMAS
Sutrumpinti labiausiai dominančių universitetų sąrašą iki 5 pasirinkimų gali būti sunku. Išsirinkti sau tikrai tinkamus universitetus – dar sunkiau. Todėl Academic Buddy dalinasi naudingais patarimais, į kuriuos atsižvelgiant pasirinkimo procesas pasidarys nebe toks baugus.
Ar galiu pasirinkti universitetus vadovaujantis reitingais?
Kadangi Academic Buddy padeda gabiausiems Lietuvos moksleiviams, naturalu, kad jie nori stoti į geriausiai vertinamus pasaulio universitetus. Reitingai yra geras resursas pradiniam susipažinimui su tokiomis aukščiausiomis mokyklomis.
Problema yra tame, kad moksleiviai, sutelkdami visą savo dėmesį į reitingus, pamiršta, jog jie renkasi ne tik pavadinimą ir skaičiuką lentelėje, o savo visą gyvenimą ateinančius 3-4 metus. Todėl nutarti, kur nori studijuoti vien pažvelgus į QS, THE ar Guardian, nėra sąmoningas pasirinkimas.
Į ka reikėtų atsižvelgti renkantis universitetus?
- Studijų programa
- Ne visi universitetai siūlo tas pačias studijų programas, tad būtina pirmiausia pasitikrinti, ar universitete yra tavo pasirinktas kursas. Tai ypač svarbu, jei renkiesi mažiau standartinę programa (pvz., Natural Sciences) arba jungtinę programą (pvz., Economics and Finance, History and Modern Languages).
- Net jei visi universitetai siūlo tavo programą, tai nereiškia, kad ji visur yra vienoda. Mokomieji dalykai, galimybė specializuotis, praleisti metus užsienyje, daryti privalomąją praktiką ir t.t. gali ir dažnai labai skiriasi priklausomai nuo aukštosios mokyklos.
- Pvz., mokomieji dalykai pirmais metais labai skiriasia tarp UCL ir Warwick PPE programų:
UCL | Warwick |
Introduction to Politics | Introduction to Politics |
Introduction to Economics | Economics 1 |
Political Philosophy | Introduction to Philosophy |
Quantitative or Qualitative Methods | Quantitative Techniques |
Moral or Early Modern Philosophy | Elective (PPE, Humanities, Social Sciences, Business, Languages) |
Mathematics or Social Sciences Research | Elective (PPE, Humanities, Social Sciences, Business, Languages) |
- Karjeros galimybės
- Kai kurie konkurencingi darbdaviai (pvz., investiciniai bankai) kreipia itin didelį dėmesį į kandidato universitetą ir, nestudijuojant viename iš geriausiai darbdavio vertinamų universitetų, darbo pasiūlymą gauti yra daug sunkiau.
- Kai kurie universitetai turi sutartis su darbdaviais ir siūlo savo studentams ekskliuzyvias dirbtuvių bei praktikos galimybes.
- Lokacija
- Universiteto lokacija nulemia labai daug tavo būsimo gyvenimo faktorių.
- Miesto universitete pragyvenimas yra brangesnis nei campus universitete. Taip pat, didesnio miesto (pvz., Londono) universitete gyventi brangiau nei mažesnio miesto (pvz., Yorko) universitete bei gyventi prie centrinio universiteto (pvz., Imperial College London) kainuoja daugiau nei gyventi prie universiteto, esančio miesto pakraščiuose (pvz., Brunel).
- Miesto universitete gali tekti gyventi daug toliau nuo universiteto negu campus universitete.
- Mokantis mieste daug lengviau susirasti darbą. Taip pat mokantis dideliame mieste daug lengviau susirasti darbą negu mažesniame mieste.
- Miesto universitetai su keliomis išimtimis (pvz., UCL, Leeds) dažnai turi po visą miestą išsibarsčiusius fakultetus, kuomet campus universitetų visi fakultetai yra vienoje vietoje.
- Mokantis miesto universitete yra daug veiklų už universiteto ribų: koncertai, parodos, muziejai, spektakliai, bei kitoks kultūrinis gyvenimas. Campus universitete didžiąja dalimi tenka apsiriboti universitete siūlomomis veiklomis (kurių vis tiek yra daug!).
- Miesto universitete Jungtinėje Karalystėje, o ypač Londone, gyvenama ‘betono džiunglėse’, kuomet campus universitetai dažnai yra apsupti gamtos.
- Miesto universitetai dažniausiai būna didesni už campus universitetus pagal studentų skaičių.
- Mokantis mieste yra didesnė naktinio gyvenimo įvairovė.
- Tačiau, yra ir kompromisų. Kai kurie universitetai turi labai stiprų campus universiteto jausmą, tačiau yra įsikūrę mažuose miestuose, kur netrūksta kultūrinio gyvenimo (pvz., Oksfordas, Kembridžas).
- Finansai
- Apie finansus buvo užsiminta ir kalbant apie universiteto lokaciją, nuo kurios smarkiai priklauso bendra pragyvenimo kaina.
- Šiuo metu studijos Škotijoje yra nemokamos, Anglijoje ir Velse kainuoja 9250 svarų, Šiaurės Airijoje – 4275 svarus. SVARBU: studijų kainos ir paskolų sąlygos ES piliečiams, norintiems pradėti studijas 2021 metais, dar nėra patvirtintos.
- Kai kurie universitetai siūlo finansinę paramą, priklausančią nuo šeimos finansinės situacijos, kuriai reikia aplikuoti per Student Finance. Pvz., UCL gali gauti iki 2500 svarų per metus, kurių nereikia grąžinti; Leeds gali gauti iki 3000 svarų “nuolaidą” metinei studijų kainai, kas leidžia pasiimti mažesnę paskolą.
- Kai kurie universitetai taip pat siūlo stipendijas už akademinius bei kitokius pasiekimus. Pvz., King’s College London geografijos departamentas siūlo 9000 svarų stipendiją, kuriai gali aplikuoti visi geografijos pirmakursiai, ir laimėtojai išrenkami pagal akademinius pasiekimus ir patirtį prieš universitetą, aprašytus rašinyje; dauguma Leeds departamentų siūlo stipendijas įstojusiems moksleiviams, kurie viršija pasiūlyme studijuoti nurodytus reikalavimus (pvz., vietoj 36 taškų IB surenka 40).
- Užklasinės veiklos
- Nors visi geriausi JK universitetai turi labai stiprias studentų atstovybes, suburiančias šimtus studentų klubų, nuo krepšinio iki gyvos muzikos ir debatų, jei kažkuri užklasinė veikla tau yra itin svarbi, verta atsižvelgti į jos buvimą bei aktyvumą tavo pasirinktame universitete.
- Lentelėje žemiau yra nurodyti veiklų pavyzdžiai, kurios yra labai stiprios nurodytuose universitetuose. Tačiau, čia yra tik pavyzdžiai – šie universitetai turi daugybes kitų labai aktyvių societies, bei tas pats galioja ir čia nepaminėtiems universitetams.
Irklavimas | Cambridge |
Lengvoji atletika | Bath |
Futbolas | Durham |
Teatras | Birmingham |
Gyva muzika | UCL |
Debatai | Oxford |
Lietuvių bendruomenė | Warwick |
Ar verta paįvairinti savo universitetų pasirinkimą, pridedant ir stipresnius, ir silpnesnius universitetus?
Vieno atsakymo į šį klausimą nėra – viskas priklauso nuo tavo norų. Jeigu tu labai nori studijuoti būtent Jungtinėje Karalystėje ir niekur kitur, tuomet pridėti bent vieną universitetą, į kurį tikimybė įstoti yra daug didesnė, yra naudinga. Tuo atveju, jei nepavyktų įstoti į konkurencingesnius universitetus, galėtum vis tiek išvykti studijoms į JK.
Tačiau, iš mūsų patirties, dauguma Academic Buddy moksleivių siekia studijuoti geriausiuose pasaulio universitetuose ir neįstojus nenori vykti į prasčiau vertinamus JK universitetus, mieliau pasirinkdami likti Lietuvoje. Tokiu atveju įvairinti pasirinkimų, ko gero, neverta. Pasirinkus 5 stiprius universitetus, naturaliai padidėja tikimybė įstoti į stiprų universitetą.
Į ką reikėtų atsižvelgti renkantis Oksbridžo koledžą?
Pirmiausia, rinktis koledžą nėra būtina! Apie penktadalį stojančiųjų siunčia Open Application, nenurodydami pasirinkimo. Be to, koledžo pasirinkimas nėra garantas, kad pateksi būtent į jį, nes į interviu tave gali pakviesti kitas ar net keli koledžai. Pvz., Oksforde apie 33% moksleivių įstoja ne į savo pasirinkimą.
Daugiau išsamios studentų surinktos infromacijos apie koledžus gali rasti Oksfordo The Student Room forume bei Kembridžo The Student Room forume.
Tačiau visgi, jei nuspręsi rinktis, yra keli faktoriai, kuriuos verta apmąstyti:
- Finansai
- Vieni koledžai yra turtingesni už kitus ir siūlo daugiau finansinės pagalbos studentams. Tai gali būti parama jaunuoliams iš prasčiau uždirbančių šeimų, parama puikiausiai besimokantiems arba stipendijos, susijusios su užklasiniais pasiekimais (muzika, sportu, t.t.).
- Apgyvendinimo tipas
- Kai kurie koledžai siūlo apgyvendinima viso kurso metu, kiti – tik 1 ir 3 kurse.
- Vienur reikalaujama gyventi koledže, kitur gali rinktis tarp koledžo ir privataus būsto.
- Vieni koledžai turi kambarių pasirinkima su nuosava vonia, kitur vonia reikia dalintis su keliais žmonėmis.
- Vienur bendrose erdvėse yra virtuvėlės, kitur studentai neturi galimybės gamintis patys.
- Būsto ir maisto kaina
- Maitinimo ir ypač būsto kainos gali skirtis gana stipriai tarp koledžų.
- Koledžo reitingas
- Populiariausi reitingai – Norrington ir Thompkins Tables.
- Kaip ir su universitetu pasirinkimu, nesiūlome į reitingus žiūrėti pernelyg rimtai.
- Tačiau, studentų atsiliepimai rodo, kad tam tikrom studijų programom vieni koledžai paruošia prasčiau nei kiti.
- Taip pat šie reitingai atspindi socialinį koledžų gyvenimą. Vieni koledžai yra pagarsėję vakarėliais, kiti yra kiek ramesni.
- Kurso reikalavimai
- Taip, kurso reikalavimai gali skirtis ir tarp koledžų!
- Pvz., stojant į PPE Hertford koledžas reikalauja atvykus į interviu parašyti papildomą testą, kuomet tokio reikalavimo nėra Balliol koledže. Oriel koledžas dažniausias praveda 3 interviu PPE kandidatams, kuomet St. John’s praveda tik 2.
- Koledžo mokslininkai
- Jei yra specifinė studijų sritis, kuri tave itin domina, verta pasidomėti, kuriuose koledžuose dirba fellows, tyrinėjantys šią sritį.
- Asmeniniai subjektyvus faktoriai
- Dydis
- Lokacija
- Grožis
- Tradicijos
- Populiarumas
- Studentų pomėgiai ir pažiūros